Jak wykorzystać matematykę i statystykę w grach losowych?

Nie od dziś wiadomo, że gry losowe opierają się przede wszystkim na matematyce. Wynik jest dziełem losowości, a nagrody są wynikiem obliczeń stosunku zakładów, do prawdopodobieństwa trafienia. Czy zatem można to jakoś wykorzystać dla swojej korzyści? Jak wiadomo, wszystkie licencjonowane kasyna jak 20Bet PL oraz loterie liczbowe, stosują się do zasad rozgrywki losowej i oferowane przez nie usługi są do tego dostosowane.  Pozostaje jedynie pytanie, czy z tą wiedzą da się coś zrobić?

I tak i nie. W dalszej części artykułu zostały opisane ciekawe sposoby, jak można to wykorzystać, żeby zoptymalizować swoją rozgrywkę.

Prawdopodobieństwo i zwiększanie szansy na trafienie wyniku

matematykę i statystykę

W większości gier losowych można wyliczyć prawdopodobieństwo wygranej i zwiększać je przez zakup odpowiedniej liczby losów. Za przykład posłuży ruletka i loteria liczbowa, gdzie wszystkie zakłady mają ściśle określoną szansę trafienia. 

  • Ruletka – zakład na numer z szansą trafienia 1:37 (2,7%). Trafienie takiego zakładu zapewnia wygraną wynoszącą 35:1. Jeżeli gracz postawi cztery takie zakłady jeden po drugim, to zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, jego szansa wzrośnie już do 10,8%. 
  • Loteria Lotto – gracz musi wytypować 6 z 49 liczb, co daje 14 milionów kombinacji. Prawdopodobieństwo trafienia nagrody głównej wynosi tutaj 0,000007%. Jeśli gracz zdecyduje się postawić 100 zakładów, to jego szansa wzrasta 100-krotnie, do 0,0007%, co już znacząco przybliża do wygranej.

Oczywiście proporcjonalnie wzrasta także zakład na grę, ale z tą wiedzą można znacząco zwieszać swoje szanse podczas rozgrywki o ponadprzeciętne nagrody, które przy ewentualnym trafieniu znacząco przebiją inwestycję. To szczególnie istotne w przypadku loterii. 

Tworzenie symulacji

Niektórzy gracze tworzą także tablice symulacji. Przy użyciu różnych narzędzi komputerowych i nie tylko można stworzyć własny system losujący. W ten sposób wykonuje się konkretną liczbę losowań i wypisuje liczby, które pojawiają się najczęściej. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie ma to najmniejszego przełożenia na szansę trafienia, ponieważ wynik zawsze jest efektem generatora liczb losowych lub maszyny losującej i jest niepowtarzalny.

Strategia gry

matematykę i statystykę

Matematycy często opracowują różne strategie dla gier losowych, które przy zachowaniu pewnych zasad działania wydają się spełniać swoje zadanie. 

Za przykład znowu posłuży ruletka – gra, na którą pojawiło się najprawdopodobniej najwięcej systemów gry. System Martingale’a polega na obstawianiu zakładów zgodnie z pewnym schematem:

  1. Gracz stawia zakład o wartości 1X na kolory, parzyste/nieparzyste, wysokie/niskie, aby szansa trafienia była jak najwyższa – w tym przypadku 48%.
  2. Gra losuje i gracz przegrywa. Wtedy stawia dwa razy wyższy zakład – 2X.
  3. Gra losuje i gracz przegrywa. Wtedy ponownie stawia dwukrotnie wyższy zakład 4X.
  4. Gra losuje i gracz wygrywa. Bilans jego rozgrywki wynosi 7X postawione na zakład i wygrane 8X. Wtedy powraca do zakładu 1X.

Bez względu na to, jak potoczy się rozgrywka, w momencie trafienia wygranej gracz zawsze jest na delikatnym plusie. Warunkiem tej strategii jest utrzymanie możliwości obstawiania zakładu. W końcu już trzecia runda ma wartość zakładu 4 razy większą. W piątej byłoby to 16X, a w ósmej 128X. Jednak zakład ma 48% szans trafienia, więc osiem przegranych z rzędu jest czymś niesamowicie rzadkim.

Podobnych strategii jest mnóstwo i są one tworzone dla ruletki i wszystkich innych gier losowych. Każdy system opiera się na rachunku prawdopodobieństwa i żaden z nich nie daje zapewnienia zwycięstwa. Dlatego warto zawsze podchodzić do gry z dystansem i traktować ją przede wszystkim jako rozrywkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *