PIKNIK PATRIOTYCZNY ŚLĄSCY BOHATEROWIE POLSKI

wpis w: informacje | 0

W dniu 17 sierpnia 2019 r. obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. W tym dniu oddaliśmy w szczególny sposób hołd Wojciechowi Korfantemu, wielkiemu przywódcy ludu śląskiego, wszak w tym dniu przypada 80. rocznica jego śmierci. W ramach obchodów 100- lecia Powstań Śląskich, na Rynku w Rybniku wspólnie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim zorganizowaliśmy Piknik Patriotyczny „Śląscy Bohaterowie Polski”. Po uroczystym otwarciu pikniku i powitaniu zaproszonych gości, delegacja składająca się z posłów, senatorów, władz Województwa Śląskiego i miasta Rybnika oraz przedstawicieli służb mundurowych udała się na rybnicki cmentarz, aby uczcić Powstańców Śląskich na czele z przywódcą I i II Powstania Śląskiego Alfonsem Zgrzebniokiem. Od godz. 16:00 mieszkańcy Rybnika mieszkańcami Rybnika i Województwa Śląskiego mogli przeżywać wspaniałą ucztę muzyczną. Artyści Opery Krakowskiej, Iwona Socha oraz Adam Sobierajski, przy akompaniamencie Joanny Steczek, uraczyli nas wspaniałymi wykonaniami arii operowych i operetkowych. Wykonali także kilka pieśni powstańczych, które śpiewali wszyscy zebrani, gdyż słowa były wyświetlane na ekranie. Kolejnym punktem programu była prezentacja filmu „Śląskie Kobiety, Polskie Twierdze”, który opowiada on o życiu dzielnych i odważnych śląskich kobiet i dziewcząt. To właśnie dzięki takim kobietom w śląskich rodzinach była kultywowana tradycja, przetrwała wiara i miłość do Ojczyzny Macierzy Polski. Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi dla uczestników pikniku były eksponaty z czasów Powstań Śląskich prezentowane przez grupę rekonstrukcyjną oraz kuchnia polowa, z przepyszną wojskową grochówką. Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który obdarzył wszystkich uczestników urzekającym występem, a który na długo zapadnie w pamięci uczestników Pikniku. Cieszy również fakt, iż Zespół Śląsk po raz pierwszy wystąpił na rynku w Rybniku. Na zakończenie Pikniku Poseł na Sejm RP odczytał list Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. 

Szczególne podziękowania kierujemy do Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, dzięki któremu mogliśmy zorganizować ten Piknik. 

 

Dziękujemy również sponsorom: 

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, który jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. GAZ-SYSTEM planuje rozbudowę sytemu gazociągów przesyłowych na terenie południowej Polski. Wśród projektów jest budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Racibórz – Oświęcim.
Ważną korzyścią dla gminy będzie odprowadzany corocznie podatek od nieruchomości. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.
Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.
Strona internetowa Sponsora: www.gaz-system.pl


2. PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A.
Zakres działalności:
Produkcja i dystrybucja energii elektrycznej oraz ciepła dla potrzeb przemysłowych oraz dla ludności Czerwionki-Leszczyn, Jastrzębia-Zdroju, Knurowa, Kuźni Raciborskiej, Pawłowic, Suszca, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców tych regionów.
Produkują sprężone powietrze i chłód dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest kluczowym dostawcą ciepła i energii elektrycznej dla tej firmy.
Jest krajowym liderem w zakresie energetycznego zagospodarowania metanu z odmetanowywania kopalń w układach kogeneracyjnych oraz pierwszym w Polsce i trzecim w Europie producentem ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji opartej o jednostkę zasilaną gazem koksowniczym.
Świadczą usługi produkcyjne, handlowe, remontowe i inwestycyjne związane z energetyką.
Strona internetowa sponsora: www.ptep.pl

 

Fotografie: 

Tomasz Żuk/UMWS

Irek Dorożański/Zespół Pieśni i Tańca Śląsk