Wystawa „Śląskie kobiety – polskie twierdze” w Sejmie RP

wpis w: informacje, Projekty | 0

Tym kobietom przyszło żyć w czasach trudnych, gdzie bycie Polakiem było aktem najwyższej odwagi.

W dniu 23 października 2018 r. odbył się wernisaż wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze” w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób symbolicznie zainaugurowaliśmy Rok Powstań Śląskich. Wystawa przybliża 42 sylwetki kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione zostały kobiety, które włączały się w propolską agitację, prowadziły ożywioną działalność społeczną, walczyły w Powstaniach Śląskich. Były sanitariuszkami, łączniczkami, pracowały w administracji powstańczej, przemycały broń i polską prasę, pracowały w polskich teatrach i chórach. Te 42. kobiety, które zostały zaprezentowane na wystawie, ich życiorysy opowiadają historię historycznego Górnego Śląska, na którym polskość przetrwała mimo kilku wieków oderwania od Polski. To fenomen w Europie. Tym kobietom przyszło żyć w bardzo trudnych i niespokojnych czasach, gdzie bycie Polakiem, głosowanie za Polską było aktem najwyższej odwagi. Za tę polskość traciły wiele, często życie.

Uroczystego otwarcia dokonała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek:

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do podkreślenia roli, jaką odegrały kobiety w naszym dążeniu do wolności.

Wicemarszałek Mazurek, podkreślając rolę śląskich kobiet w dążeniach niepodległościowych Polski, zauważyła, że zarówno w okresie powstań śląskich jak i w czasie II wojny światowej były one „sanitariuszkami, lekarzami, prowadziły tajne nauczanie, niektóre chwytały za broń”. Stały też, co szczególnie ważne, na straży domowego ogniska, pielęgnując tradycję i czyniąc swój dom ostoją polskości. – Za to ciche bohaterstwo, odwagę, bezkompromisowość i gotowość narażania własnego życia, winni im jesteśmy chociaż ten niewielki dar, którym jest nasza pamięć.

Głos do zebranych skierował również Poseł Czesław Sobierajski, współorganizator wernisażu:

Trzeba przypomnieć wielkie postacie, obecnie bohaterki anonimowe, ale ówcześnie bohaterki absolutne. Przywrócić pamięci nie tylko u nas na Śląsku, ale w całej Polsce.

Na koniec głos zabrał I wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz:

To wspaniała inicjatywa, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem podczas inauguracji w województwie śląskim. Świadczy to o tym, jak niezwykle ważne jest propagowanie historii Powstań Śląskich i odsłaniającej ich mało znane, bądź zapomniane wręcz wątki. Uważam, że takim nieodkrytym i wciąż niezbadanym do tej pory jest wątek kobiet i ogromnej roli w powstaniach śląskich.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli ministrowie, parlamentarzyści, a także licznie zgromadzeni goście z Śląska. Organizatorem wernisażu wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze” jest poseł Czesław Sobierajski oraz Fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska.

Cieszymy się bardzo, że nasza wystawa wzbudza tak duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że za sprawą tej wystawy przywrócimy pamięć o tych niezwykłych kobietach. Należy jednak pamiętać, że kobiet pracujących na rzecz Polski było bardzo wiele, większość z nich pozostaje nadal nieznana. Poprzez upamiętnienie wybranych bohaterek, mamy okazję oddać cześć wszystkim śląskim kobietom bez których nie byłoby polskiego Śląska.

Relacja medialna: https://katowice.tvp.pl/39593782/slaskie-kobiety-polskie-twierdze-sylwetki-42-kobiet-na-wystawie-w-sejmie?fbclid=IwAR2RLwDQeez8H8N_SudglqXkXboLMdhtNUCmQbfW9tLMWxgv5NLQmqT-iuk