Wernisaż wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze”

wpis w: Projekty | 0

Bardzo serdecznie zapraszamy na wernisaż wyjątkowej wystawy pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”, który odbędzie się 29 maja 2018 r. o godz. 18:00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku (Plac Teatralny 1). Uroczyste otwarcie wystawy uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Rok 2018 obfituje w wiele ważnych rocznic i wydarzeń. W tym roku obchodzimy jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dniu 28 listopada, przypada także 100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, co było doniosłym wydarzeniem w ówczesnej w Europie. Kolejną, jakże istotną rocznicą jest 80. rocznica Kongresu Polaków, podczas którego ogłoszono katechizm narodowy – Pięć Prawd Polaków spod znaku Rodła, odwołujące się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby, Ojczyzny. Pięć Prawd Polaków było w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości
i miłości do Ojczyzny.

Z tej okazji przygotowaliśmy, wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, wystawę pn. „Śląskie kobiety – polskie twierdze” prezentującą sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione zostaną kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zbraknie też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego. Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Wierzymy, że wystawa pogłębi wiedzę i świadomość na temat roli kobiet w powstaniach śląskich, plebiscycie górnośląskim, a także w czasie II wojny światowej. Poprzez to przedsięwzięcie chcemy z jednej strony pokazać wkład kobiet w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, a z drugiej uczcić przypadającą w listopadzie 2018 r. setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Projekt ma charakter edukacyjny, a jego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie wiedzy na temat odzyskania i odbudowy państwowości, aspektu regionalnego i lokalnego tych wydarzeń.

Organizatorem wernisażu wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze” jest Fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska oraz Poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski.

Autorem wystawy jest dr Joanna Banik.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w Biurze Poselskim Posła na Sejm RP Czesława Sobierajskiego (ul. Jana III Sobieskiego 1) oraz w Teatrze Ziemi Rybnickiej (Plac Teatralny 1).